Wymarzona wieża

Wymarzona wieża

Wieża audio to zwyczajowa nazwa zestawu odrębnych urządzeń elektroakustycznych, ułożonych jeden na drugim i tworzących po wzajemnym podłączeniu efektowną wieżę, dzięki której można słuchać muzyki z różnych nośników.

Rozpowszechniony w latach 80. ubiegłego wieku zestaw sprzętu hi-fi składał się początkowo z: magnetofonu, tunera radiowego, wzmacniacza oraz ewentualnie korektora graficznego i gramofonu. Często jednak kupowano zestaw składający się z amplitunera i magnetofonu. W późniejszym okresie do zestawów włączano również odtwarzacze CD, SACD, serwery muzyczne, timery i inne tego typu urządzenia.

Do wzmacniacza lub amplitunera podłączane są kolumny głośnikowe. W droższych konstrukcjach spotykane są zestawy z oddzielonym przedwzmacniaczem i wzmacniaczem mocy, aby wyeliminować niepożądane zakłócenia i zniekształcenia.

W celu zmniejszenia rozmiarów i ceny zestawów, zaczęto konstruować mini-wieże, a także miniaturową formę czyli mikro-wieże.

W mini-wieżach osobne niegdyś urządzenia, jak magnetofon czy wzmacniacz umieszcza się w jednej zazwyczaj plastikowej obudowie z jedną sekcją zasilającą. Jest to rozwiązanie złe z punktu widzenia jakości dźwięku, ponieważ należy dążyć raczej do rozdzielenia poszczególnych urządzeń – tak, jak to robiono dawniej. Dlatego o wiele lepiej jest umieszczać elementy w osobnych, metalowych, ekranujących obudowach z osobnymi transformatorami. We współczesnych mini-wieżach montuje się również napędy DVD. W najtańszych konstrukcjach nawet kolumny zintegrowane są z resztą zestawu, co niestety radyklanie pogarsza jakość dźwięku.

O kolumnach zintegorwanych dowiesz się więcej na : http://www.tophifi.pl/

.