Sprzęt, na którym słuchaliśmy i nadal słuchamy płyt CD

Sprzęt, na którym słuchaliśmy i nadal słuchamy płyt CD

Odtwarzacz płyt CD to elektroniczne urządzenie cyfrowe, służące do odtwarzania płyt z nagranym dźwiękiem w formacie Audio za pomocą wiązki lasera. W Polsce, początkowo znane pod nazwą gramofon laserowy cyfrowy, gramofon cyfrowy lub dyskofon, albo też po prostu odtwarzacz płyt kompaktowych.

Pierwsze tego typu odtwarzacze pojawiły się w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Były one wówczas konstruowane jako dodatkowe urządzenia do podłączania wież stereo.

Pierwszym produkowanym seryjnie na świecie odtwarzaczem CD był Sony CDP-101, którego premiera rynkowa odbyła się w Tokio, 1 października 1982 roku.

W roku 1986 na rynku oferowanych było ok. 100 różnych typów odtwarzaczy CD wytwarzanych przez 30 różnych producentów. Średnia cena kształtowała się na poziomie tysiąca marek niemieckich. Do połowy roku 1986 w Federalnej Republice Niemiec sprzedano 500 tysięcy odtwarzaczy CD oraz około 6 milionów pyt CD.

Obecnie, w dobie miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, odtwarzacze są również umieszczane w jednej obudowie wraz z wzmacniaczem, tunerem oraz niekiedy się jeszcze zdarza, że magnetofonem. Takie urządzenia potocznie nazywane są mini-wieżami. Wciąż najwyższą jakość odtwarzanego dźwięku można uzyskać z wielosegmentowych systemów hi-fi.

Istnieją różne rodzaje odtwarzaczy CD. Jednym z nich jest przenośny odtwarzacz z wyjściem słuchawkowym, potocznie zwany discmanem oczywiście od nazwy odtwarzacza produkowanego przez firmę Sony.

Więcej na temat odtwarzaczy CD znajdziesz na : http://www.tophifi.pl/

.