Radiomagnetofon, czyli coś co pewnie wielu z nas pamięta

Radiomagnetofon, czyli coś co pewnie wielu z nas pamięta

Kiedy mówimy o historii sprzętu audio na myśl przychodzi nam oczywiście radiomagnetofon. Czym był i jak działał?

To przenośny sprzęt muzyczny, zasilany bateriami lub zasilany sieciowo. Zawierał on prosty magnetofon kasetowy, ale także tuner radiowy oraz wzmacniacz i głośniki. Zwykle taki radiomagnetofon był wyposażony także w mikrofon do rejestrowania dźwięku oraz gniazdo do urządzeń zewnętrznych takich jak dodatkowe źródło dźwięku czy wzmacniacz.

W drugiej połowie lat 80. i na początku lat 90. bardzo popularne stały się radiomagnetofony dwukasetowe. Umożliwiały kopiowanie tego bardzo popularnego nośnika, jakim były wówczas kasety. W zależności od stopnia zaawansowania konstrukcji, wykonywały to oczywiście z różną jakością. Umożliwiały także wykonywanie kopii z prędkością standardową lub podwojoną. Bardziej zaawansowane radiomagnetofony wyposażane były ponadto w dodatkowe układy poprawiające odsłuch czyli układy podbicia niskich tonów takie, jak X-Bass Sharp czy Surround – Super Stereo,

Zdarzały się także rozwiązania podnoszące walory użytkowe radiomagnetofonów. Bardzo interesującą opcją była choćby „Radio sen” w radiomagnetofonach ZRK. Odbiornik radiowy pracował do momenty zakończenia się kasety – był to swoisty wyłącznik czasowy.

Klasyczne radiomagnetofony były popularne w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, do czasu upowszechnienia się odtwarzaczy płyt CD. Rola magnetofonu stopniowo malała, aż do całkowitej rezygnacji z jego stosowania. W zamian zaczęto kupować sprzęt CD, ale także USB, w którym jest możliwość odtwarzania plików mp3.

Jeżeli chcesz kupić odtwarzacz CD, zobacz na : http://www.tophifi.pl/

.