Początki przygody z odtwarzaniem muzyki

Początki przygody z odtwarzaniem muzyki

Z pewnością każdy, kto dziś patrzy na płyty winylowe na sklepowych półkach przypomina sobie, że w dzieciństwie przecież słuchanie muzyki z tego typu nośników było bardzo popularne. W zasadzie to rodzice słuchali muzyki, a my bajek.

Oczywiście odbywało się to dzięki takiemu sprzętowi, jak gramofon. To urządzenie do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. W Polsce często mylono się i nazywano gramofon adapterem.

Gramofon wyewoluował z fonografu i odziedziczył jego zasadę działania. Nośnikiem informacji w gramofonie jest obracająca się płyta. Jej obroty to: 78, 45 lub 33¹/3, czasem 16²/3 obrotów na minutę. Płyta gramofonowa ma wyżłobiony spiralny rowek, w którym prowadzona jest igła. Drgania igły przetwarzane są we wkładce na impulsy elektryczne. W innych, o wiele nowszych rozwiązaniach konstrukcyjnych zamiast igły stosuje się promień lasera.

Do lat 50. ubiegłego wieku w powszechnym użyciu były płyty gramofonowe z szelaku, odtwarzane z prędkością 78 obr/min, później coraz szybciej wypierane były przez opracowane jeszcze w latach 30. płyty długogrające a także niezwykle popularne single wykonane z polichlorku winylu.

Duże znaczenie dla jakości dźwięku miała jakość igły, wkładki i przewodów prowadzących sygnał na wyjście z urządzenia.

Do końca lat 80. płyty gramofonowe były niezwykle popularnym nośnikiem muzyki. Zastąpione zostały dopiero płytami kompaktowymi. Obecnie znów winyle wracają a kolekcjonerzy i pasjonaci coraz częściej kupują ten nośnik. W sklepie Top Hifi, możesz kupić szereg płyt winylowych.

.