Każdy z nas kiedyś słuchał muzyki z kaset

Każdy z nas kiedyś słuchał muzyki z kaset

Łezka w oku się kręci, kiedy wspominamy nasze pierwsze magnetofony kasetowe. Otóż magnetofon kasetowy, czyli popularny kasetofon, kasetowiec tudzież kaseciak to przenośny, stacjonarny, samodzielny lub element zestawu hi-fi magnetofon, który mógł odtwarzać i nagrywać kasety magnetofonowe. Często miał on wbudowany mikrofon, co oznacza, że miał także funkcję nagrywania. Niejeden z nas korzystał z niej w dzieciństwie podczas popularnych zabaw choćby w radio.

Sprzęt audio taki, jak magnetofony kasetowe można było podzielić na kilka typów. Pierwszą kategorią podziału był sposób sterowania. Tak więc był to albo mechanizm miękki albo twardy. Mechanizm miękki polegał na tym, że klawisze były zrealizowane na microswitch lub przyciskach dotykowych. Po naciśnięciu klawisza przepływ prądu uruchamiał daną funkcję w magnetofonie. Mechanizm twardy zaś działał tak, że funkcje w magnetofonie uruchamiane były przez wciśnięcie danego klawisza, który porusza cięgnami. Potrzeba więcej siły, aby je wcisnąć.

Drugim kryterium podziału jest tor odczytu. Są więc magnetofony kasetowe jednogłowicowe. Posiadają one jedną głowicę odczytującą. Sprawia to, że taki magnetofon może tylko odtwarzać. Są oczywiście także magnetofony dwugłowicowe. Dzięki dwóm głowicom możliwy jest zapis i odczyt, gdyż te głowice to: nagrywająco-odczytująca i kasująca. Są także magnetofony trzygłowicowe. Takie magnetofony umożliwiają jednoczesne nagrywanie i odsłuch.

Każdy z nas miał przynajmniej jeden z takich magnetofonów.

.