Jak wygląda dziś sprawa z płytami winylowymi?

Jak wygląda dziś sprawa z płytami winylowymi?

Kiedyś winyle były podstawowym nośnikiem dźwięku. Później ten sprzęt został wyparty przez płyty CD i format mp3. A dziś?

Obecnie sprzedaż płyt gramofonowych stanowi około 1% sprzedaży płyt CD. Mowa tutaj oczywiście o rynku Stanów Zjednoczonych, Coraz większy procent sprzedaży stanowią utwory pobierane on-line na komputery i telefony komórkowe. Ich wartość stanowi już ponad 40% na rynku muzycznym USA, bardzo dynamicznie rośnie i zapewne będzie rosnąć nadal.

Płyta gramofonowa zaś, jest dziś najczęściej używana w subkulturach, gdzie potocznie nazywana jest winylem. Najczęściej oczywiście kojarzona jest z DJ-ami. Preferują oni ten nośnik do odtwarzania muzyki w klubach, na dyskotekach czy na imprezach muzycznych ze względu na fakt, że płytę gramofonową można ręcznie przesuwać w celu modyfikacji dźwięku. Oryginalny odtwarzacz cd oraz sacd firmy Moon, Yamaha, TEAC, Gryphon Audio, Rotel to główne narzędzie każdego DJ’a.

Odrębne grupy miłośników czarnej płyty stanowią melomani, kolekcjonerzy a także audiofile, którzy uważają, że żaden, nawet najdoskonalszy zapis cyfrowy nie jest w stanie dorównać brzmieniem płycie gramofonowej. Oczywiście nie ma to jednak potwierdzenia we współczesnym stanie wiedzy na temat przetwarzania sygnałów ani w badaniach, w których biorący udział w eksperymentach nie są w stanie wykryć przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych wstawionych w tor odtwarzania dźwięku. Zgodnie ze współczesną wiedzą dotyczącą przetwarzania sygnałów dowolny dźwiękowy zapis analogowy da się przetworzyć na zapis cyfrowy a następnie odtworzyć analogowo bez utraty jakości możliwej do stwierdzenia słuchem człowieka.

.