Historia kultowego odtwarzacza

Historia kultowego odtwarzacza

Kiedy myślimy o sprzęcie audio trudno w tym wszystkim oczywiście pominąć walkmana. Każdy z nas bowiem miał go w dzieciństwie i swego czasu był on szczytem marzeń.

Walkman to przenośny, zminiaturyzowany magnetofon kasetowy. Był on oczywiście odporny na wstrząsy. Większość modeli nie posiadała głośników, ale były też wyposażone w mały głośniczek walkmany, które umożliwiały słuchanie muzyki bez użycia słuchawek.

Najciekawsze jest to, że nazwa walkman jest znakiem towarowym firmy Sony, która to wynalazła i opatentowała te odtwarzacze, ale oczywiście stosuje się je także do magnetofonów innych firm.

Pierwsze walkmany pojawiły się na rynku w 1979 roku. Prototypy były zaprojektowane przez trójkę Japończyków: Akio Morite, Masaru Ibuke i Kozo Ohsone. Kluczowym elementem odtwarzacza był mechanizm przełączania trybów pracy, skonstruowany z bardzo płaskich, ale jednak szerokich kształtek aluminiowych, które zapewniały niewielką masę, małe wymiary a jednocześnie dużą trwałość i odporność na nieodpowiednie traktowanie i wszelkiego rodzaju wstrząsy.

W latach 80. ubiegłego wieku świat oszalał na punkcie walkmana Sony. Wszyscy chcieli mieć takie odtwarzacze. Można je było zobaczyć w teledyskach i filmach. Początkowo były synonimem luksusu.

W Polsce w połowie lat 80. były one popularnym prezentem komunijnym. Dostawało się wówczas walkmana i zestaw kaset. Każdy, kto dostał tego typu prezent chwalił się nim swoim kolegom i koleżankom z klasy i od razu był wówczas poważany.


.