Co sprawia, że dźwięk jest jeszcze lepszy?

Co sprawia, że dźwięk jest jeszcze lepszy?

Wzmacniacz elektroakustyczny lub po prostu wzmacniacz audio to wzmacniacz pracujący w zakresie częstotliwości akustycznych 16 Hz-20kHz. Wzmacniacz elektroakustyczny służy do wzmacniania sygnałów analogowych pochodzących ze źródeł sygnału elektroakustycznego jak np. gramofon, magnetofon, mikrofon, radioodbiornik, elektrofony, odtwarzacz cd. Odtwarzacz mp3. Wzmacniacz taki może być zbudowany z użyciem tranzystorów, lamp elektronowych lub też obu tych rodzajów elementów elektronicznych czynnych.

Wyjście wzmacniacza elektroakustycznego obciążone jest zazwyczaj zestawem głośnikowym zwanym często kolumną głośnikową, co ma na celu przetworzenie energii wzmocnionego sygnału elektroakustycznego w fale akustyczne.

Najważniejsze parametry wzmacniacza elektroakustycznego to: pasmo przenoszenia, czyli użyteczny zakres częstotliwości przetwarzanych przez wzmacniacz; charakterystyka częstotliwościowa czyli wykres zmian wzmocnienia w odniesieniu do użytecznego pasma akustycznego; stosunek sygnału do szumu, który mierzy się w decybelach; współczynnik zawartości harmonicznych, w odniesieniu do sygnału wzorcowego i mocy znamionowej; współczynnik zniekształceń intermodulacyjnych, który mierzony jest procentowo; dynamika sygnału; współczynnik tłumienia, czyli stosunek impedancji obciążenia do impedancji źródła; maksymalna moc znamionowa; obciążalność wyjścia czyli zakres dozwolonej impedancji zestawów głośnikowych, zależnej od częstotliwości; sprawność energetyczna, która zależna jest od zastosowanego wzmacniacza mocy.


.